- اویاقلیق (بیداری آذربایجان) - http://oyaglig.com -

شاعران آئینی با بیان حقایق عاشورا از اشعار عزاداری‌ها خرافه‌زدایی کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اویاقلیق (بیداری آذربایجان) به نقل از خبرگزاری تسنیم از آذرشهر، حمید چمیده فر در پنجمین کنگره شعر عاشورایی شمال غرب کشور با عنوان «سوگ قلم» که در مجتمع فرهنگی و هنری آذرشهر برگزار شد، با اشاره به ورود برخی فرهنگ‌های غلط غربی به فرهنگ عاشورایی و شعرهای آئینی اظهار داشت: انحراف، بدعت و حتی تحریف های بسیاری به واسطه نفوذ فرهنگ غربی به حوزه شعرآئینی و فرهنگ ناب عاشورایی برای سوز و گداز و گریه انداختن مردم وارد شده است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی، مهمترین وظیفه شاعران آئینی و اصحاب فرهنگ و قلم را تولید محصولات ادبی پاک و به دور از تحریف برای اشاعه ارزش‌های اسلامی دانست و گفت: شاعران آئینی، باید در خرافه زدایی از نهضت عاشورا و بیان حقایق کربلا بیش از پیش تلاش کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذرشهر نیز در این مراسم گفت: ۵۲۰ اثر در بخش ترکی و فارسی با موضوع عاشورا و بخش ویژه مدافعان حرم به دبیر خانه این کنگره ارسال شده بود که از این تعداد ۳ اثر در بخش فارسی و ۳ اثر در بخش ترکی و ۲ اثر در بخش مدافعان حرم برگزیده شدند.

بهمن سلمانی افزود: در پنجمین کنگره شعر عاشورایی سوگ قلم شاعرانی از استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، اصفهان و تهران حضور داشتند.

آثار ابراهیم قبله آرباطان از تبریز، الهه سلطانی از یزد و عارفه دولتی از آذرشهر در بخش فارسی به ترتیب اول تا سوم برگزیده شدند.

همچنین در بخش شعر ترکی اثر بلال کمالی از تبریز اول و آثار ناصر دوستی از زنجان و بابک اسلامی از اهر، دوم و سوم شد.

در بخش ویژه مدافعان حرم آثار حسن پاکزاد از زنجان و بهنام شاه نعمتی از گوگان رتبه نخست را کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اویاقلیق (بیداری آذربایجان) به نقل از تسنیم، در این مراسم معاون فرهنگی اداره کل ارشاد استان و رئیس انجمن ادبی سخن آذرشهر از عدم حضور و حمایت نکردن فرماندار و برخی نهادهای فرهنگی شهرستان از کنگره منطقه‌ای شعر عاشورایی «سوگ قلم» انتقاد کردند.

مطالب مرتبط